Vlaštovčí předpověď počasí

Byl to krásný slunný den a skrz pootevřené okénko na mně pofukoval příjemný větřík. Jela jsem svoji rodnou vesnicí a pokukovala co je kde nového. A v tom jsem si jich všimla. Cože? Už? To snad není ani možné! Letmo jsem koukla jaké je vůbec datum a zjistila jsem, že se už opravdu blíží konec prázdnin.

Na drátech seděly Vlaštovky nebo snad Jiřičky? Ihned mi blesklo hlavou, že jsou to oznamovatelé blížícího se podzimu. Vštípit do hlavy mi to musel už někdo v dětství, protože jsem to tak vnímala asi odjakživa. „Vlaštovky na drátě, přichází podzim.

Teď, když jsem se nad tím zamyslela, mě však překvapilo, že se na drátech shlukují tak brzy. Napadlo mě, že asi cítí příchod chladnějšího počasí a v tom případě už máme po létě. Tato otázka mi nedala spát. Zajímalo mě, jestli opravdu mají nějaký radar nebo vnitřní cítění, a jestli by nám při bližším pozorování mohly být ku prospěchu.  Vlaštovka sedá na drát, my oblékáme si kabát. 🙂

V první řadě Vám je trošku představím. Možná totiž žijete v přesvědčení, že všichni ti na podzim sedící ptáci na drátech jsou Vlaštovky. Jenže to je velký omyl. Vlaštovky se u nás stávají ohroženým druhem. A na drátech ve svém okolí tak možná vidíte právě spíše Jiřičky. Jiřičky jsou Vlaštovkám hodně podobné a proto může docházet k jejich záměně.

Jiřiček je mnohonásobně více než Vlaštovek. Jednou z příčin je, že jim rapidně ubývají prostory, kde si mohou postavit hnízdo. Ony si totiž na rozdíl od Jiřiček staví hnízda uvnitř budovy. K tomu využívají hospodářská stavení, stodoly a průjezdy. Jenže jak jistě sami tušíte, tyto budovy rychle mizí. K tomu také přispívá, že se setkávají s nepochopením lidí, kteří jejich hnízda urputně shazují.

Jiřičky si staví svá hnízda z venku budovy pod římsou či okapem. Někdy si najdou i strom na rozlehlé pláni. Vyjímkou nejsou ani budovy ve městech např. u oken panelových domů. Zde je ale podstatná čistota vzduchu.

I jejich hnízda jsou rozdílná. Hnízda Jiřiček jsou téměř uzavřená a mají jen malý otvor, kdežto Vlaštovky mají hnízda ve tvaru otevřené mističky. Tyto hnízda jsou zákonem chráněná. Nesmí se shazovat a to ani ta stará opuštěná, protože se do nich můžou ptáci opakovaně vracet a to i jiné druhy ptáků. Zajímavostí je, že se vrací na stejná místa. A to do stejných vesnic a i právě hnízd. Orientují se např. podle hvězd, řek, budov, kopců nebo i silnic.

Vlaštovky i Jiřičky mohou zahnízdit 2x až 3x do roka. Hnízdo staví skoro 2 týdny pomocí slin, bahna, stébel trávy a peří. Na vajíčkách sedí zhruba dva týdny. Svá mláďata krmí oba z páru. Mláďata jsou na hnízdě 14 dní až tři týdny. Po vylítnutí z hnízda je rodiče krmí ještě pár dní a potom je pomalu začnou odhánět, protože už mohou sami zahnízdit.

Největším nepřítelem těchto hnízd je však člověk. Nikdo nechce na nové fasádě hnízdo a to hlavně kvůli padajícímu trusu. Ale já jsem přesvědčená, že vždy se dá najít nějaké řešení. Například pod hnízdo přidělat nějaké prkénko, aby padající trus zachytával. To už ovšem záleží na každém z nás, jak se k tomu postavíme.

A jak je vlastně rozpoznat pouhým pohledem? Vlaštovka je větší než Jiřička a hlavním poznávacím znakem je, že má delší ocasní pera a na krku pod zobákem oranžový flek.

Oba tyto druhy spojuje také potrava. Živý se létajícím hmyzem jako jsou brouci, létající mravenci a mšice. Vyhledávají volné prostory, aby mohly dělat tzv. nálety a to i např. nad vodní hladinou. Díky této metodě krmení mají velký problém, když přetrvává delší dobu deštivé počasí. Hmyz totiž moc nelétá a ony rychle přicházejí o energii. To pro ně může být i devastující.

Zvláště právě před odletem zvyšují intenzitu příjímání potravy, aby tzv. nabraly na cestu. Tyto dva druhy migrují na jih a to např. do Jižní Ameriky nebo Afriky. Když se blíží čas jejich odletu, začnou si tzv. sesedávat na dráty a připravovat se na odlet. Letí ve velkých hejnech kvůli bezpečnosti, ale i např. kvůli poryvům větru, které se lépe zdolávají v hejnu.

A teď už tedy k naší hlavní otázce. Jak to tedy s nimi vlastně je? Opravdu poznají, že už se blíží horší počasí? Je to trošku jinak. Konkrétně Vlaštovky se řídí spíše vnitřním časem. Na drátech se začínají shlukovat už ke konci srpna a odlétají většinou kolem 9. září. Bez ohledu na počasí. Jiřičky si dávají trošku na čas a odlétají později.

Podle počasí v Evropě se řídí ptáci, kteří zimují blíže a mohou se tak popřípadě vrátit třeba o několik kilometrů zpět. Ptáci hnízdící dál se na takovou dálku orientovat nemohou, proto se řídí časem. To že přilétají už s prvními ptáky v dubnu jim může způsobit velké komplikace. Mrazíky, které na jaře ještě občas udeří je dokáží hodně potrápit. Když takové mrazíky udeří, když už jsou zpět, můžou jich umřít i stovky.

I proto se přikláním k názoru, že bychom je měli začít více vnímat a aspoň jim tzv. neházet klacky pod nohy. Vlaštovky hnízdící ve vaší blízkosti Vám pomohou s redukcí hmyzu ve vašem okolí.

Myslím, že si zaslouží náš respekt. I oni jsou totiž součástí této planety.

Napadá vás, že jsem na něco zapomněla? Znáte snad ještě jedno pořekadlo o Vlaštovkách? Možná jste se taky setkali s hláškou…. Vlaštovky lítají nízko a to znamená, že bude pršet.“ Myslíte, že opravdu poznají, že bude pršet nebo ne?

Odpověď je jednoduchá. Ano Vlaštovky opravdu před deštěm létají nízko. Ale ne,že by věděly že za chvíli začne pršet, ale protože se změní tlak a hmyz tlačí k zemi. Vlaštovky se tedy jen přizpůsobí pohybu své potravy.

Doufám, že jsem Vám aspoň trošku přiblížila život těchto našich drobných sousedů. Poukázala jsem na to, že i oni jsou pro nás prospěšní a že je potřeba se k nim chovat s respektem. Děkuji za Vaši pozornost a doufám, že Vám byl článek  přínosem. Budu ráda za Vaši zpětnou vazbu.

PS: Foto Jiřiček v panelákovém okně mám od svoji maminky, která předloni odchovala na balkoně v květináči snůšku Poštolek a letos Jiřičky.:-) Jedna ji navštivila doma, tak ji zachraňovala před kočkou. Foto poštolek brzy vložím na facebookové stránky Život v souladu s přírodou.

Přeji hezký den.

Moje dlouholetá praxe s péčí o moji rodinu a zároveň blízký vztah k přírodě, ze mě udělal nadšence, který se snaží držet chod celé domácnosti v souladu s přírodou. Poskytuji informace a jednoduché návody, jak ulehčit rodině i přírodě zároveň. Můj příběh si přečtete zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Získejte 6 krátkých ukázek propojení přírody s lidmi

    Někdy stačí si pouze připomenout, jaké dokonalé dary nám příroda dává. Když víme jak nám jsou různé potraviny prospěšné, můžeme si hrát s kombinacemi nápadů a chutí. Zadejte svůj email a získejte výstižnou ukázku zdarma.

  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Vstup na facebook