Trnitý ochranný štít!

Sedím ve vysoké trávě,se zájmem pozoruji jak si chladný větřík pohrává s rozčepýřenými klasy trávy a skrz ně mi na tvář dopadají první paprsky slunce. Jsou krásné a vypadají jako zlaté. Natáhnu ruku a chci si jeden utrhnout. Spěšně zatáhnu a prstem mi projede řezavá bolest. Hlasitě zakvílím a oči se mi zalijí slzami.

Ohlédnu se, jestli si někdo všiml a polituje mně. Obě babičky mají však plné ruce práce, tak se rozhodnu ten zlověstný klas nechat tam kde je a rozběhnu se podívat, co babičky z těch keříků obírají.

Rozhlédnu se a vidím, že těchto keříků s červenými puntíky je tu nespočet. Je mi jasné, že tu dnes budeme asi dlouho. Těsně před babičkou však zakopnu a svalím se jí přímo do velkého vaku, kde už je pěkná hromádka červených válečků.

Babička lamentuje nad mojí šikovností, ale já už ji poslouchám zase jen na půl. V ruce mnu lesklé červené válečky a už si z nich představuji krásný náhrdelník. Babička mě však ujistí, že jsou to šípky a právě z nich jsem ráno pila ten lahodný čaj.

Já mám však v hlavě stále ten krásný náhrdelník a rozhodnu se tedy, že jim pomůžu sbírat a doma si nějaký vyrobím. Natáhnu ručku a snažím se utrhnout první váleček a v tom mi tím stejným prstíkem projede opět ostrá bolest. Grrrr…. Achjo to je dneska den.

Babička mi však vysvětlila, že musím trhat opatrně a dávat pozor na trny. Brzy jsem věděla jak na to a obratně jsem pomáhala s trháním. Vaky se pomalu plnily a já přemýšlela co s tolika šípky budeme dělat. Později se ukázalo, že je babičky odváží do sběrny.

V této vzpomínce je mi asi pět let a přijde mi až fascinující, jaké vzpomínky z dětství v hlavě uvíznou. Když jsem se rozhodla, že Vám napíši článek o tomto vitamínovém daru přírody, hned se mi vybavila vzpomínka na tento den. Pamatuji si jak jsme si u toho povídaly a jak nám bylo skvěle.

Více z mého života se dozvíte na mých webových stránkách www.irca-doma.cz. Navštivte facebookové stránky Život v souladu s přírodou a neuniknou Vám žádné novinky.

Zřejmě i proto, že ve mně už v dětství zasadili toto malé semínko, tak mi dnes přijde přirozené, přijmout co nám příroda nabízí. A u tohoto přírodního produktu to platí dvojnásob. Příroda nám zcela zdarma nabízí pomoc na zvýšení naší obranyschopnosti. Stačí jen chtít ho přijmout.

Ocitli jsme se ve zvláštní době, ke které se nechci ani vyjadřovat. Informací k nám proudí možná až přespříliš a každý se k tomu můžeme postavit po svém. Šípkové plody nám nabízí svojí sílu v podobě různých vitamínů, které nám mohou pomoci zvýšit náš obranný systém. Pokud chceme, aby naše tělo mělo sílu bojovat s různými bacily, je potřeba ho v tom podpořit a to hlavně v zimním období.

V zimě ubývá nejen slunečních paprsků, které nám dodávají energii, ale i přirozené potravy s množstvím vitamínů. A právě vitamín C, který je v šipkách zastoupen nejvíce nám pomáhá zesílit naši imunitu, obnovuje buňky a tím bojuje proti různým chorobám. Ano můžete si ho jít koupit do lékárny, ale tam už za něj musíte zaplatit.

Kdežto už jenom tím, že se vydáte pro tento vitamín do přírody posílíte svoji imunitu a ještě k tomu získáte další vitamíny a minerální látky jako bonus. Pobyt na čerstvém vzduchu Vás příjemně naladí a pročistí Vaše těla. Můžete čerpat energii ze slunce a ještě se třeba náramně pobavíte.

A co mě přijde velice důležité je, že ukážete i Vašim dětem, že z přírody lze získat spoustu důležitých zdrojů. Představíte jim nejen tento přírodní produkt, ale cestou potkáte i mnoho dalších.

Na sběr šípků se chodí v září až říjnu, kdy jsou šípky červené (nevadí ani oranžové ) a tvrdé. Je nutné vyrazit ještě před udeřením prvních mrazíků, protože po nich šípky změknou a rychle ztrácí potřebné vitamíny.

Promyslete si, kam můžete vyrazit a běžte. Vyberte si místo dále od silnice a pokud máte možnost, tak i dále od pole. Vyhnete se tak jejich znečištění. Šípků máme všude kolem sebe tolik, že není potřeba se bát, že půjdete zbytečně. Nenechte tyto vitamíny, které mohou kolovat vaším tělem popadat na zem.

A o jaké vitamíny a prospěšné látky se vlastně jedná? Jak už jsem psala, šípky obsahující vysoký podíl vitamínu C. Ten pomáhá posílit náš organizmus a zvyšuje naši obranyschopnost. Je velký pomocník při nachlazení, rýmě a zánětech dutin, protože pomáhá obnově buněk.

Velice prospěšný je u všech druhů zánětů. Hlavně tedy při zánětu močového ústrojí. Prokázanou účinnost má i při problémech s močovými a ledvinovými kameny. Dokonale čistí močové ústrojí, ledviny i játra. Jedná se o velmi účinný antioxidant.

Tento skvělý plod ocení i lidé, kteří potřebuji podpořit správnou funkci trávicího traktu. Snižuje totiž plynatost, podporuje správné trávení a už i dříve se dokonce podával třeba i při průjmovém onemocnění.

Doporučuje se dokonce při snižování cholesterolu v těle a napomáhá hubnutí. I diabetici by měli zařadit tento čaj do svého pitného režimu. Šípek podporuje krvetvorbu a posiluje cévy. Pravidelný pití čaje ocení i naše pokožka, vlasy a nehty.

Je to tedy tzv. čistič celého organizmu a zároveň posiluje naše tělo. Čaj z šípku je lahodný a chutná i dětem, což považuji za velkou výhodu. 🙂 Není nad to, když můžete sledovat, jak dítě dobrovolně pije takovou vitamínovou bombu.

Další články plné inspirace najdete na mém webu www.irca-doma.cz a na facebookových stránkách Život v souladu s přírodou budete mít přehled o všech novinkách.

Na cestu si vezměte vše co je potřeba, počínaje pitím a třeba i malou svačinkou, ať máte možnost se věnovat sběru tak dlouho jak budete chtít. Pokud se bojíte zranění přibalte i pořádné rukavice. S pomocí nůžek Vám sběr půjde rychleji, protože můžete stříhat více šípků naráz. A samozřejmě dostatečně velkou tašku či kýbl. Nezapomeňte na vhodné oblečení a obuv. Nejdete do nákupního centra, ale do přírody 🙂

Nejlépe hned po tom co si přinesete šípky domů, tak se pusťte do práce. Pomocí nůžek zbavte šípky vrchních čertíků a pak odstřihněte od stonku. Takto nachystané plody pořádně propláchněte a nechte okapat.

Teď už jen záleží na Vás jak se rozhodnete si je uchovat. Nejlepší variantou na přípravu čaje je sušení. A vy máte dvě možnosti. Buď si je usušíte v celku, nebo nadrtíte. V celých šípkách zachováte více vitamínů, avšak příprava čaje je zdlouhavější.

Celé šípky je potřeba namočit min. 12 h. dopředu a až po té je vařit. Kdežto drcené šípky stačí namočit cca 10 min. ve studené vodě a poté jenom přivést k varu. Další nevýhodou celých šípků je, že jsou náchylné k plísním a déle se suší. Ovšem můžete vyzkoušet obě varianty a zjistit tak, která Vám více vyhovuje.

Já jsem se rozhodla si šípky nadrtit už právě kvůli rychlejší přípravě. Z více směrů jsem slyšela, že není vhodné kontaminovat vitamín C kovem. Proto jsem použila dřevěnou paličku na maso. A šípek jenom tzv. nalupla.

Jedna z variant sušení je na přímém slunci. Ovšem tímto zdlouhavým sušením ztrácí plod tolik potřebné vitamíny. Pokud tedy vlastníte sušičku zvolte radši tuto variantu. Jestli však sušičku nemáte doporučuji sušení v troubě. Nejlépe pomocí horkovzduchu.

Šípky si rozložíme na pečící papír, který máme rozprostřený na plechu. Sušíme max. na 60 st. v pootevřené troubě. Pomoci si můžete vařečkou, kterou přivřete do dvířek. Samotná doba sušení se může lišit, avšak pod 12 h se asi nedostanete.

Občas je zkontrolujte a promíchejte, ať nedojde k jejich spálení. Barva šípku zůstane zachována a je zcela suchý. Před uskladněním je ještě prohlédněte, přeberte, nechte vychladnout a pokud chcete jemně nadrťte. Uložte si je do dobře uzavíratelné dózy a čas od času zkontrolujte jestli nechytají plíseň. Skladujte maximálně rok.

Na přípravu samotného čaje je také více možností. Někdo čaj vaří, někdo jenom spaří a někdo ho pije studený. Já jsem však kvůli zachování vitamínu C, který se tepelnou úpravou rychle vytrácí zvolila zlatý střed. Je pro mě také důležité, abych si čaj mohla připravit i ráno, když jdu do práce.

Na šálek čaje vhodím asi lžičku šípků a 10 min. je nechám odležet. Poté zapnu plotýnku a těsně před bodem varu ji vypnu. Nechám ještě 5 – 10 min. odležet a scedím ho přes jemné umělohmotné sítko. Sítko zachytí většinu chloupku, ale pokud chcete mít čaj zcela čistý, můžete ho scedit přes nějaké plátynko.

Čaj doladím lžičkou medu a kapkou citronu a už si jenom pochutnávám. Protože mi přišli šípky nedostatečně využité, ještě zaliji studenou vodou a nechám louhovat, než přijdu z práce domů. Poté opět přecedím a vypiji studené.

Pokud chcete přírodně podpořit svoji obranyschopnost, trávení, močové ústrojí, ledviny a další, tohle je skvělá příležitost. Udělejte si dostatečnou zásobu vitamínů na zimu. Postarejte se o to, aby jste měli dostatek energie i v zimním období.

Zaujal Váš článek a chcete si přečíst další zajímavosti? Navštivte mé webové stránky www.irca-doma.cz Na všechny novinky Vás hned upozorním na facebookových stránkách Život v souladu s přírodou.

Těším se na příště.

Hezký den.

Moje dlouholetá praxe s péčí o moji rodinu a zároveň blízký vztah k přírodě, ze mě udělal nadšence, který se snaží držet chod celé domácnosti v souladu s přírodou. Poskytuji informace a jednoduché návody, jak ulehčit rodině i přírodě zároveň. Můj příběh si přečtete zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Získejte 6 krátkých ukázek propojení přírody s lidmi

    Někdy stačí si pouze připomenout, jaké dokonalé dary nám příroda dává. Když víme jak nám jsou různé potraviny prospěšné, můžeme si hrát s kombinacemi nápadů a chutí. Zadejte svůj email a získejte výstižnou ukázku zdarma.

  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Vstup na facebook