Můj příběh

Díky blízkému vztahu k přírodě už od útlého dětství, své intuici a získaným  znalostem, se  ze mě postupem času stala žena, která rozumí přírodě a snaží se s  ní žít v souladu.Mojí vášní je se s vámi podělit o všechny své poznatky a s lehkostí vás inspirovat.

Vítám Vás, dovolte abych se v krátkosti představila. Jmenuji se Irena Bauerová a je mi 30 let. Bydlím na okraji města Znojma, dle mého názoru nejkrásnějšího města Jižní Moravy. Klidná vinná ulička nám poskytuje příjemné vesnické bydlení. A já jsem opravdu vděčná, že můžu být neustále v úzkém kontaktu se všemi krásami přírody. Příroda je pro mně nepostradatelná.

Už od útlého dětství mám blízký vtah k přírodě. Pamatuji si jak jsem si dokázala vyhrát jen s kamínky, klacíky, kytičkami nebo třeba i potůčkem. V přírodě jsme s přáteli trávili většinu našeho volného času. Stavěli jsme si domečky na stromě, hledali zlato v potoce, lezli po skalách, prošmejdili každý kout lesa, chytali rybky do doma vyrobených sítí nebo jen tak poletovali po louce.

Když jsem byla ještě malá, měli moji rodiče malý statek a velkou zahradu. Maštale byly plné různě barevných selátek a na práci na zahradě se vždy sešla celá rodina. Dodnes si pamatuji vůni vařených brambor a šrotu. I když já tehdy ještě ani asi netušila, kolik práce obnáší mít takové hospodářství. Já jsem spíše běhala po všech polních cestách v okolí a to nejen se psem ale také třeba se svou kozou Lízinkou. 🙂

Ráda vzpomínám i na okamžiky strávené u mé kamarádky na statku. Zde jsem se dostala nejen do blízkosti koní, ale mohla jsem pozorovat např. i péči o včelí úl. Hrály jsme si na seně, v maštalích, na pastvinách. Proháněly jsme zvířata, provokovaly moráka, ale hlavně jsme trávily spoustu času na koňském hřbetě.

Příležitost pohybovat se kolem koní jsem měla až do puberty. Vyjížďky po krajině jsem přímo milovala. Jaro, léto, podzim, zima. V každém ročním období a za každého počasí. Když mi vlasy vlály ve větru, cítila jsem se šťastná a to i když jsme v mrazech přimrzaly k sedlu. Tolik zážitků, které jsem zažila právě na koních, tolik legrace a tolik poznání.

Už tehdy se u mně začal projevovat trošku jiný vztah ke zvířatům. Snažila jsem se s nimi mít spíše přátelský vztah plný pochopení. Možná právě proto, že jsem měla příležitost jezdit mladého tvrdohlavého valacha. Občas to byl opravdu adrenalin, ale většinou obrovská legrace. Postupem času jsme si na sebe navzájem zvykli a já už tehdy zkoušela různé varianty jeho ovládání bez použití aktivních donucovadel.

A to ve mně přetrvává do teď. Zvířatům ve svém okolí věnuji vysokou pozornost a snažím se o to, aby byly spokojeni. Záleží mi na kvalitní péči a stravě. Myslím, že každé zvíře si zaslouží tolik volnosti, kolik může mít. I našim slepicím, které mají dostatečně velký výběh, dopřávám pravidelný pohyb po zahradě. Jejich nadšení, když se vrhnou na čerstvou trávu, kterou ve výběhu nemají je k nezaplacení. Vrací mi to krásnými a chutnými vajíčky se žlutými žloutky jako Sluníčko.

Za zdravá vajíčka, která mám neustále po ruce, aniž bych musela podporovat nějaký klecový chov jsem vděčná. Jsem šťastná, že mohu své rodině poskytnout tuhle zdravější formu stravovaní a zároveň nemusím v obchodě složitě vybírat. Záleží mi na tom co pravidelně konzumujeme. Jenže v dnešní době obchodních domů a množství různých produktů to není až tak jednoduché.

Postupem času jsem se ale v potravinách začala orientovat. Snažím se, abychom konzumovali potraviny co nejvíce přirozené. Naučila jsem se kupovat základní potraviny a z nich připravovat vyvážené jídlo. Zajímám se o to co potraviny obsahují a intuitivně vytvářím vyváženou stravu pro celou rodinu. Je to pro mě přirozené a záleží mi na tom.

Rozhodně to však neznamená, že jíme jen organické potraviny a vyhýbáme se jakýmkoliv chemickým úpravám. Byly totiž časy, kdy jsem tomu úplně propadla. Snažila jsem se vše tzv.

lámat přes koleno. To většinou vedlo k tomu, že jsem to brzy vzdala. Bylo to náročné a ne vždy to moje rodina akceptovala.

Rádi jezdíme na výlety a i když už vyhledáváme kvalitnější jídlo, příležitostnému fastfoodu nebo pořádné zmrzlině se nebráníme. Přece jenom nemůžu ovlivnit co vše kde má rodina zkonzumuje. Syn u babiček a ve školce a chlap ten tak nějak na moje názory dlabe. 😀 Ale doma nemají moc na výběr. Na nákupy chodím já a já taky připravuji většinu jídla. Musím však říct, že si už zvykli a myslím, že jim i chutná. 🙂

Při vaření se řídím svojí intuicí a získanými znalostmi. Ráda experimentuji a zkouším zdravější varianty pokrmů, tak aby ani chlap neremcal. Koupila jsem si horkovzdušnou fritézu a např. smažení se už vyhýbám obloukem. I když občas taky musím polevit a těm mým dvěma chlapům udělám pravý nefalšovaný řízek.

Omáčky a polévky se snažím zahušťovat jinak než moukou. Když je to však nezbytně nutné používám už pouze celozrnou špaldovou. I na tu si chlap zvykl a už jsem dlouho neslyšela, že mu to nechutná, nebo jiné podobné remcání. Jen je potřeba nebát se zkusit něco nového a trpělivě zkoušet co dané rodině vyhovuje.

Inspiraci Vám budu postupně vkládat zde>> a na facebook Život v souladu s přírodou.

Už se moc těším až dokončíme přestavbu našeho pozemku a já se s Vámi budu moc dělit i o tuto část svého života. Protože se zahradou a zahrádkou mám obrovské plány. Bohužel zatím musím být trpělivá. Vše má svůj čas a jak už jsem psala, učím se nestresovat a dočkat času jako husa klasu. 😀 Ale určitě se máte na co těšit.

Snažím se, aby má rodina žila život v souladu s přírodou aspoň na takové úrovni, na které se to dá přirozeně zvládnout. Konzumovat kvalitní potraviny, třídit odpad, používat ekologické přípravky a šetrnější kosmetiku. Ale nestresovat se, že tohle a tamto v souladu s přírodou moc není. Ta cesta k přirozenějšímu stylu života pak není tak krkolomná a stresující. Naučila jsem se vážit každé malé změny, kterou se tímto směrem ubíráme. Chci se s Vámi podělit o každý tento malý krůček a tím vás inspirovat.

Na svých facebookových stránkách Život v souladu s přírodou Vám chci sdílet mé postřehy ze svého okolí. Tak jak je vidím a vnímám. Dále zde budete mít přístup ke všem novinkám na mém webu www.irca-doma.cz pomocí článků a ebooků. Hlavní nedílnou součástí budou příspěvky co mně zaujmou, které potěší, pobaví, poučí a přimějí se zamyslet.

Věřím, že každý kdo zabloudil na mé stránky www.irca-doma.cz a dostal se právě až tady na konec mého osobního příběhu, má k přírodě blízko. Věřím, že nám není zcela jedno jaký má náš život dopad na přírodu, protože právě to v jakém stavu bude příroda nejen kolem nás má velký vliv na náš život. Nemluvě o tom, jak nás i pouhý pobyt v přírodě dokáže příjemně naladit a uzdravit.

Těším se na spolupráci s Vámi a budu vděčná za vaše postřehy, poznámky, otázky a celkově za komunikaci o tom co Vás zaujalo nebo zajímá.

Přeji krásný den

zde>>