Jak vytěžit z jarní procházky s dětmi co nejvíce, aneb další možnosti přírodní detoxikace

Hurá jaro už je konečně tu! Myslím, že nejsem jediná, kdo se už nemohl dočkat, až konečně odejde zima a přijde tohle skvělé období, které probouzí nejen nás, ale hlavně přírodu k životu. Sotva začaly hřejivé paprsky slunce dopadat na naše tváře, vykouzlily na nich spokojené úsměvy. Svoji nedočkavost nám jasně ukázala i příroda, která to rozjela doslova na plný pecky, tedy aspoň tady u nás na Jižní Moravě.

Dobít baterky a příjemně si odpočinout od toho každodenního shonu, jsem potřebovala já i syn. Proto, když se ukázalo, že můžeme očekávat krásný víkend, bylo jasné, že naše kroky povedou do přírody. Se sestrou jsme se domluvily, že s dětmi vyrazíme na náš tradiční sběr medvědího česneku.

Děti s nadšením vběhly do lesa a vůbec jim nevadilo, že to bereme tou delší cestou. Spokojeně pobíhaly, hledaly ty správné klacíky na pistole a obdivovaly vše, co našly. Moc mě potěšilo nadšení v jejích tvářích a znalosti, kterými mi jasně naznačovaly, že je ničím nezaskočíme. S lehkostí poznávaly stopy koně, srnky, ale i velké množství rostlin.

Sotva jsme přišli do lesa, sestra už se ohýbala a něco sbírala. Když jsem viděla, že sbírá čerstvé kvítky fialek, pomyslela jsem si, že si chce asi natrhat kytičku na stůl. Už, už jsem ji chtěla pokárat, že jí to doma moc dlouho radost neudělá, ať je radši nechá tady. Ale ona moji myšlenku hned zarazila a s nadšením hlásila, že to jsou taky bylinky, tak ať koukám sbírat.

To mě dost překvapilo, protože jako dítě jsem právě kytičky z fialek mamince nosila dost často. A na to, že babičky byly tak trošku vášnivé bylinkářky, nikdy mi tohle nikdo neřekl. Nikdy jsme neměli čaj z fialek. A přitom to v tom čaji ke všemu ještě tak krásně vypadá.

Sběr fialek je moc příjemný. Krásně voní a droboučké kvítky jdou lehce utrhnout. Proto sbíraly i děti s velkým nadšením. My jsme obírali jen květy, ale prospěšné látky jsou i ve stvolu, listech a dokonce i kořenech. Ale samozřejmě vytrhávání celých rostlinek určitě nedoporučuji. Takový poklad musíme chránit, ne ničit.

Violka vonná, lidově řečeno fialka je léčivá bylina, která čistí krev a protože je močopudná, výborně čistí i močové cesty. Působí skvěle hlavně na dýchací cesty, pomáhá při kašli, uvolňuje hlen a napomáhá při jeho vykašlávání. Je prospěšná, ale i např. při astmatu. Může pomoci při bolestech hlavy, ale i třeba při boji s akné, které dezinfikuje a hojí.

Děti spokojeně pochodovaly lesem, dýchaly čerstvý vzduch a užívaly si pohodu spojenou s tou svobodou, kdy se nemusí neustále ohlížet, aby nevběhly například pod auto. Když jsme se blížili k našemu tajnému místu s rostlinkami medvědího česneku, dětí už se hlasitě ozývaly. Hlásily, že znají cestu a že musíme jít tady dolu. Dovedly nás na krásné místo ozářené sluncem, které mě pokaždé úplně okouzlí.

Plantáž s mladými rostlinkami medvědího česneku je opravdu krásná. Sluníčko se prodírá mezi stromy a tím rostlinkám dodává potřebnou energii pro jejich růst. Medvědí česnek raší brzy na jaře, využívá toho, že na stromech není ještě listí a má tak dostatek slunečního záření. Nachází se většinou v mokřadech, nebo blízko potoka či řeky, aby měl dostatek vláhy. Po té co odkvetou, zatáhnou se zpět do země a přenechají místo pro ostatní rostliny lesa.

Najít takové místo není jednoduché. Pokud ho někdo zná, většinou si ho dobře chrání. Je potřeba se zasadit o to, aby takhle místa zůstala v bezpečí. Musí se totiž potýkat nejen s lidmi, kteří si myslí, že si toho musí naškubat co nejvíce, ale co je ještě horší, kteří rostlinky vyrývají a pak dále prodávají. Proto pokud takové místo znáte, dobře si rozmyslete, komu jeho polohu prozradíte.

Medvědí česnek je přírodní antibiotikum i antimykotikum, díky všem látkám, které obsahuje. Je také dobrým zdrojem například vitamínu C a dalších. Využívá se k léčbě mnoha nemocí, ale co je asi nejznámější je, že je to silný detoxikant. Dokonale čistí naše tělo a to hlavně, když je mladý a čerstvý.

Listy je potřeba nějak narušit, ať už žvýkáním, nebo krájením. Tak se uvolní více látek. Opatrně tedy sbíráme listy, do kterých se můžeme klidně pustit hned,tak jako naše děti, které to už moc dobře znají. Pro uchování na delší dobu, můžeme zvolit více variant.

 Asi nejjednodušší je, že si listy nakrájíme a dáme zamrazit. Pak můžeme jednoduše odebrat a obohatit tak jídlo nejen chutí, ale i barvou. Další možnost je, že si listy namixujeme, smícháme se solí a olivovým olejem a ve sklenici to v lednici můžeme uchovat i několik měsíců. Sušení je taky možné, ale moc se nedoporučuje, protože tak přicházíme o důležité látky.

Listy mají jasnou česnekovou vůni i chuť, ale nezanechávají  v ústech takový odér jako česnek. Proto se často používá do omáček, pomazánek, polévek atd. Jídlu přidá potřebnou chuť, vůni, ale i barvu. Pro zachování nejvíce prospěšných látek se do jídla přidává až na konec, nejlépe když je jídlo už hotové.

Byl krásný den, který jsme si užívali my i děti, proto jsme se rozhodli zajít ještě na kopřivy. Věděla jsem, kde je určitě najdeme. Na rozhraní divoké louky a lesa. Tam jsem vždy našla kopřiv dostatek. Říkala jsem si, že tam třeba nasbíráme ještě jiné bylinky. Bohužel přišlo jen zklamání. Z divoké louky se stalo jen další pole, kde právě začínal rašit hrášek. Bylo mi z toho až smutno. Na tuto louku jsem chodila několik let, a teď je z ničeho nic pryč.

Pár kopřiv jsme sice našli a nasbírali, ale jelikož byly hned v blízkosti tohoto pole, už jsem si nebyla jistá jejich čistotou. A tak jsem mohla dětem ukázat i pravou tvář nás lidí. A to nejen ukázkou tohoto pole, ale i mýtinkou vykácených stromů. Kde jsem jim i náležitě vysvětlila, proč by měly šetřit papírem a to i tím toaletním.

No, ale zpět ještě ke kopřivám. Protože to je teprve tzv. krtek, pro naše tělo. Je to jedna z nejlepších bylinek u nás. Tahle rostlinka dokonale vyčistí celé naše tělo. Skvěle čistí naši krev, cévy, celý trávicí trakt, ale hlavně močového ústrojí. Kopřiva je silně močopudná a vyplavuje tak z našeho těla všechny škodliviny a to i ty dobře usazené. Napomáhá tedy i při léčbě ledvin, močových kamenů atd.

Kopřivy je nejlepší sbírat na jaře, kdy vyrůstají mladé výhonky, které jsou neúčinnější. Čaj si můžeme udělat jak z čerstvých, tak sušených kopřiv. Kopřivy sušíme na stinném a vzdušném místě, aby se nám nezapařily. Detoxikace s mladými výhonky kopřiv je to nejlepší, jak můžeme svoje tělo na jaře podpořit a vyčistit.

Myslím, že je z tohoto článku jasné, že většina prvních bylinek na jaře slouží k detoxikaci. Příroda nás i zvířata pobízí k vyčištění našeho těla. Například medvědí česnek je prý pojmenovaný podle toho, že první co medvědi udělají, když se vzbudí ze zimního spánku je, že pojídají cibulky právě medvědího česneku. Aby tzv. nakopli svůj organizmus.

Tak směle do toho. Teď je ten správný čas vyrazit na procházku. Pro kopřivy a fialky nemusíte daleko. Jsou všude kolem nás. Využijte darů naší přírody a jejích pomocí vyčistěte své tělo. Budete se cítit lépe a dodáte vašemu tělu potřebnou energii. Je skvělé, že na to nepotřebujete žádné peníze. Investujete pouze vaši energii, která se vám vrátí v mnohonásobném množství. A prožijete krásný den třeba právě s vašimi dětmi, které získají nové informace a skvěle se vyvenčí.

Moje dlouholetá praxe s péčí o moji rodinu a zároveň blízký vztah k přírodě, ze mě udělal nadšence, který se snaží držet chod celé domácnosti v souladu s přírodou. Poskytuji informace a jednoduché návody, jak ulehčit rodině i přírodě zároveň. Můj příběh si přečtete zde >>
Komentáře
  1. Iveta napsal:

    Úžasné, Moc děkuji za rady a triky . Jen tak dál Irenko

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Získejte 6 krátkých ukázek propojení přírody s lidmi

    Někdy stačí si pouze připomenout, jaké dokonalé dary nám příroda dává. Když víme jak nám jsou různé potraviny prospěšné, můžeme si hrát s kombinacemi nápadů a chutí. Zadejte svůj email a získejte výstižnou ukázku zdarma.

  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Vstup na facebook